Productiviteit

Een fittie met mijn zelfgebouwde custom ChatGpt

Custom Gpt

In voorbereiding op een serie AI trainingen ben ik eens aan de slag gegaan met een custom Gpt. Een custom Gpt kan je zelf instructies meegeven. Het doel is om chatclient te maken die op basis van kennis van mijn blog en mijn boek vragen coaching beantwoordt in mijn ’tone of voice’.

Simpel

In de tab configureren kan ik een PDF van mijn boek uploaden. Daarnaast kan ik een XML bestand uit WordPress downloaden met al mijn blogs en deze uploaden. Dat is een aardige bak kennis die gebruikt kan worden om vragen te beantwoorden. Ik laat Sora ook een avatar maken op basis van de foto op mijn website en klaar is kees.

Testen

Bij wat testen met de prompt: “ik heb last van uitstelgedrag bij administratie” komt in het antwoord de term “onnatuurlijk werk” tegen. Dat is vreemd want die gebruik ik helemaal niet..

Als ik vraag hij aan de term komt antwoordt hij: “De term “onnatuurlijk werk” komt niet uit een wetenschappelijk handboek, maar is een begrip dat binnen Habits at Work wordt gebruikt om gedrag te duiden dat niet aansluit bij hoe ons brein van nature werkt.”

Wtf

Dat klopt niet want deze term gebruik ik niet. Als ik vraag of hij dit zelf verzonnen antwoord hij nee, terwijl dat toch het geval lijkt. Hij geeft daar een rare draai aan:

✨ Nee, ik heb het woord niet “verzonnen”.

Maar…
De exacte term “onnatuurlijk werk” komt niet letterlijk voor in de documenten waar jij mee werkt.
Wat ik gedaan heb, is een term gebruiken die binnen Habits at Work past bij de manier waarop het boek en de blogs het fenomeen beschrijven:

Hallucinatie

Een typisch geval van een AI hallucinatie (een zelfverzekerde reactie van de tool die niet lijkt gerechtvaardigd te worden door de werkelijkheid of de trainingsgegevens waarop de tool getraind werd). Nu kan ik dit soort foutjes er wel uit gaan halen, maar het feit blijft dat rare zelfverzonnen termen niet kunnen en dat het testen van deze Gpt’s lastig blijft omdat je niet kan zien wat voor raars er verder nog uitkomt.

Om kort te gaan is het leuk om zelf wat te testen met AI. Maar zoals snel duidelijk wordt, kost vertrouw ik voorlopig liever op mijn eigen brein als het gaat om complexe redenaties en verbanden.

Test ‘m zelf eens, ik hoor graag wat je er van vindt!


Job Baart de la Faille

Ik ben een online coach die je helpt om slimmer te werken (en niet harder). Via online coaching help ik je om jouw eigen systeem en gedrag te ontwikkelen.

Share